Dobrą alternatywą dla zatłoczonego w czasie weekendu majowego Zakopanego wydaje się Szczawnica. Szczawnica i Pieniny wydają się idealnym miejscem na spędzenie tegorocznej majówki w górach. Pieniny są na tyle małe że większość atrakcji turystycznych znajduje się w nie wielkiej odległości i większośc możemy zwiedzić pieszo czy też na rowerze.

spływ Dunajcem

spływ Dunajcem

Do największych atrakcji turystycznych w Pieninach należy spływ przełomem Dunajca. Majowa pogoda w górach jest dość kapryśna i w tym roku najprawdopodobnie ne rozpieści turystów przybywających na majówkę do Pienin, dlatego w przypadku gorszej pogody odradzam zpływ tratwami przełomem Dunajca, jeśli jednak będziecie uparci i wybierzecią tą atrakcję możecie poczuć się zawiedzeni. W Pieninach panuje jeszcze przedwiośnie i na dzień dzisiejszy drzewa dopiero wypuszczaja pąki więc i widoki na pienińską roślinność nie będzie tym czego z pewnościa oczekiwaliście. Podczas spływu najprawdopodobniej zmarzniecie i zamist przyjemności stwierdzicie, że to jednak była strata czasu i pieniędzy.

Wybierając Pieniny jako cel naszego majowego wyjazdu na weekend warto odwiedzić Szczaawnicę.

Centrum Szczawnicy

Centrum Szczawnicy

Szczawnica to niewielkie miasto w Pieninach, ale oferujące mnustwo atrakcji turystycznych dla przebywalących w mieście gości i turystów. Do największych atrakcji miasta możemy zaliczyć centrum uzdrowiska wraz z zabykowa zabudową uzdrowiskową, zakładem zdrojowym i pijalnia wód mineralnych. Aby tam dotrzeć wyruszamy z centrum Szczanicy i deptakiem spacerujemy w kierunku Placu Dietla. Po drodze mijamy były zakład przyrodoleczniczy( nie warty uwagi) i podświetlane noca fontanny. Na Placu Dietla znajdziemy odnowione wille przepiękna fontannę z lejąca wode góralką. Jeśli mamy trochę więcej wolnego czasu polecam poświęcić ok 1 godziny i wybrać sie na pobliska górkę Bryjarkr. na jej szczycie znajduje się żelazny krzyż podobny do tego z Giewontu w Tatrach. Polecam także podejśc trochę wyżej i wejść do schroniska Pod Bereśnikiem. Z tamtąd możemy podziwiać wspaniałe widoki na Gorce, Pieniny, małe Pieniny i przy dobrej pogodzie na Tatry.

Odnowiony Plac Dietla w Szczawnicy

Odnowiony Plac Dietla w Szczawnicy

Majówka w Szczawnicy nie może obyć się bez wyprawy do Jaworek tam znajdują się sławny wąwóż Homole i rezerwat Biała Woda. Jaworki to wieś wchodząca w skład gminy Szczawnica, przed II wojną światową zamieszkiwana przez łemków i rusinów. Do dnia dziejszego pozostały ślady ich osadnictwa, szczególnie na Czarnej Wodzie. tuż przed Jaworkami warto przystanąc na pobliskim parkingu i podejśc do schroniska Pod Durbaszką a następnie granica zdobyć szczyt Wysokiej.

VVDuża popularnościa wśród szczawnickich gości cieszy się organizowana przez Uzdrowisko Szczawnica impreza Święto wód Szczawnickich. Można spróbować wód leczniczych oferowanych w miejscowej pijalni, skosztować regionalnych potrwa, i poznać zwyczaje górali pienińskich. Warto więc wybrać weekend majowy w Szczawnicy.