Odkąd południa Pieniny graniczą z pasmem Magury Spiskiej, zaś od czasu północy z Gorcami i Pasmem Radziejowej. Przepływająca na krzyż kompletne Pieniny jedna spośród najogromniejszych górzystych rzek w Polsce – Dunajec, rozdziela je na trzy dawki: Pieniny Spiskie rozciągające się między Dursztynem i Niedzicą z najważniejszym szpicem Ogień (883 m n.p.m.), Pieniny Akuratne poziome pośrodku Czorsztynem zaś Szczawnicą i Drobne Pieniny rozciągające się pośrodku Dunajcem na wysokości Szczawnicy zaś przełęczą Dzieli na wschodzie.

zamek nad jeziorem w Niedzicy

Niedzica zamek

Najbardziej poetyczne dodatkowo znane są Pieniny Wyborne z najważniejszym szpicem – Okrąglicą (982 m n.p.m.), należącą aż do masywu Trzech Fermat. Dziwacznie stwórca szczyt Pienin znajduje się w Pieninach Małych natomiast jest przed Wielgachna (1052 m n.p.m.).

Zamek w Pieninach

Ruiny zamku w Czorsztynie

Z pików Trzech Fermat rozpościera się zachwycająca panorama okazjonalnej w skali europejskiej atrakcji turystyczno-krajobrazowej regionu – spływu tratwami zwrotem Dunajca.Początkowo spływ zaczynał się u podnóży niedzickiego zamku w Zwrocie Czorsztyńskim jednakże w stosunku z budową przeszkodzie także afektowanych zbiorników hydrologicznych, nadbrzeże flisacką przekazano do Sromowiec Wyżnych-Kątów.

Czerwony Klasztor z Trzech Koron

Widok na Czerwony Klasztor z Trzech Koron

To tak spośród tego miejsca raz w roku, od czasu kwietnia aż do końca października wprowadzają spływ drętwymi tratwami usposobieni w swoim zawodzie orylowie. Szlak spływu do Szczawnicy, biegnąca sporymi pętlicami wielokrotnie z rozgorączko wirażami stanowionymi przez Dunajec, przypuszcza 18 km dodatkowo pokonuje się ją w toku 2,5 pór. Widoki na dochodzące aż do 500 m wysokości granic skalne zwalają gawiedziom turystów admirować śliczne widoki także unikalną przyrodę Pieniny noclegi, tudzież przede wszystkim wytwarzają niezapomnianych przetrwać.